Photo Photo Photo Photo Photo

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości PDF Drukuj Email

 

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obyły się uroczyste urodziny Polski.

 

Pierwszego dnia świętowania uczniowie gimnazjum przeprowadzili historyczną grę dydaktyczną dla swoich młodszych kolegów ze szkoły podstawowej. W trakcie zabawy przypomniano istotne wydarzenia z ostatnich stu lat, zwracano uwagę na ważne, dla nas Polaków postaci historyczne, oraz zaznaczono wagę udziału w budowaniu niepodległej Polski przez „zwykłych” obywateli. Korzystając z pięknej pogody poruszaliśmy się po Marymoncie. Nasze dobre nastroje i zaangażowanie w rozwiązywanie kolejnych ciekawych zadań zauważali przechodnie, którzy chętnie włączali się w nasze działania.

Drugi dzień rozpoczęliśmy warsztatami w klasach oraz krótkimi filmami poruszającymi temat drogi do odzyskania niepodległości. Na głównym korytarzu odbył się pokaz mody z przełomu ostatnich stu lat. Uczennice i uczniowie, przy muzyce zaprezentowali charakterystyczne stroje z epoki. W trakcie występu można było zobaczyć jak w przeciągu dziesięcioleci zmieniały się gusta Polek i Polaków. Nie obyło się bez oklasków i okrzyków radości ze strony publiczności. Na końcu pokazu do wspólnej zabawy przy muzyce włączyli się wszyscy uczniowie.

Tego dnia przygotowywaliśmy także flagi oraz okolicznościowy wieniec. Po pokazie i pracach plastycznych przyszedł czas na zmagania sportowe. Trzy drużyny rozegrały mecze ku czci „Niepodległej”. Walka była zacięta do tego stopnia, że nie obyło się bez dogrywki, która ostatecznie wyłoniła zwycięzcę. Równolegle odbywał się „Przełajowy bieg niepodległości”. Uczniowie, którzy brali w nim udział musieli zmierzyć się z licznymi przeszkodami i trudnościami na trasie. Do dobrej zabawy włączyli się także nauczyciele.

Po ciężkich zmaganiach na świeżym powietrzu przyszedł czas na powrót do szkoły, a tam czekały już wystawione na stołach potrawy, których stylistyka nawiązywała do symboli narodowych. Dania przygotowane zostały przez każdą z klas. Swoją potrawę zaprezentowała także zaproszona przez nas Zasadnicza Szkoła Zawodowa z ul. Długiej. Nim jednak przystąpiono do degustacji, jury wybrało najsmaczniejszą i najbardziej oryginalną potrawę. Na stołach pojawiły się zarówno proste jak i bardzo wyszukane dania. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, niezależnie od preferencji kulinarnych. Nie zabrakło słodkości, pojawił się także świeżo siekany tatar.

Świętowanie zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem „100 lat”, życząc Polsce kolejnego wieku. Na koniec reprezentacja szkoły złożyła wieniec w parku Kaskada pod pomnikiem upamiętniającym Polaków, którzy polegli za wolność Ojczyzny 14 września 1944 roku.

 

Uczniowie i pracownicy ośrodka, raz jeszcze życzą Polsce stu lat pomyślności i niepodległości.

 

Godz. pracy sekretariatu

  • Poniedziałek 7.30 - 15.30
  • Wtorek 7.30 - 15.30
  • Środa 7:30 - 12:00
  • Czwartek 7.30 - 15.30
  • Piątek 7.30 - 15.30
  • PRZERWA OD 12:00 DO 12:15

Kronika 1966-69